Ako sa schladiť počas horúčav
Leto je v plnom prúde a teploty každým dňom prekračujú teplotné rekordy. Či už sedíte v práci, doma, alebo sa potíte niekde vonku extrémne horúčavy môžu negatívne vplývať na váš organizmus. Spálenie pokožky slnkom vonku, prehriatie, úpal, tepelný šok či dehydratácia sú riziká spojené s horúčavami, ktorým sa môžete vyhnúť. Stačí len vedieť ako sa aspoň trochu schladiť.
Tienenie
Tieň je prirodzené útočisko pred slnečným žiarením. Pokiaľ ale musíte sedieť v kancelárii a cez okná vám prenikajú dnu slnečné lúče vzduch sa ohrieva čoraz viac a viac. Najlepší spôsob ako zabrániť prehrievaniu interiéru je zatiahnuť žalúzie. Vnútorné žalúzie zabránia prieniku lúčov do miestnosti ale nezabránia prehrievaniu okenného skla odkiaľ sa teplo šíri ďalej. V tomto prípade vám výborne pomôžu vonkajšie žalúzie, ktoré zabránia aj ohrievaniu skla na okne.
Vetranie
Vetranie je dôležité. Hneď ako ale otvoríte okná teplý vzduch z vonka vnikne do interiéru. Výhodné je ak vetráte večer alebo skoro ráno, kým vonkajšie teploty nie sú tak vysoké.
Elektrospotrebiče
Vedeli ste, že spotrebiče, ktoré bežne v domácnosti ale aj v práci používate vytvárajú teplo? Čím menej ich budete používať tým menej tepla sa bude v miestnosti hromadiť.
Voda
Voda vás dokáže veľmi dobre ochladiť. Určite pite pravidelne dostatok tekutín čím zabránite dehydratácii organizmu. Pitný režim ale nie je jediné využitie vody na schladenie.
Ľad, ktorý umiestnite v miske pred ventilátorom môže mierne ochladiť celú miestnosť. Ak nemáte ventilátor rozmiestnite ľad v miskách na viacero miest v miestnosti. Vzduch okolo nich sa bude postupne ochladzovať.
Ak je vám teplo a chcete sa trochu ochladiť nechajte si chvíľu tiecť studenú vodu po zápästiach. Studená voda ochladí krv, ktorá prechádza cievami v zápästí a následne aj celý organizmus. Takéto ochladenie vám vydrží asi na hodinu, preto ho pár krát do dňa zopakujte. Na schladenie organizmu môžete použiť aj studené obklady, ktoré si priložte na zadnú stranu krku a/alebo na nohy.